راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

بهترین رنگ برای عدسی عینک آفتابی ورزشی، به محیط، شرایط نوری و نوع ورزش بستگی دارد. به‌طور مثال، بهترین رنگ عینک آفتابی برای ورزش والیبال در یک روز آفتابی در ساحل باید بسیار تیره‌تر از عینکی باشد که برای بازی فوتبال در یک روز ابری انتخاب می‌کنید.

با وجود همه توصیه‌هایی که در مورد انتخاب رنگ مناسب عدسی ارائه می‌شوند، باید بدانید رنگ و تراکم تیرگی عینک آفتابی، بیشتر از همه به تشخیص فردی هر شخص و چشمان او بستگی دارد.

راهنمای خرید عدسی رنگی برای عینک‌های ورزشی

رنگ زرد یا نارنجی

tint yellow orange 183x55@1.25x راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

این رنگ‌ها میزان کنتراست تصویر را در هوای ابری، مه‌گرفته و شرایط کم‌نور و نیمه‌تاریک افزایش می‌دهند و برای ورزش‌های داخل و خارج از سالن مناسب هستند. عدسی‌های زرد و نارنجی با فیلتر کردن نور آبی موجب شفاف شدن فوکوس و دید فرد می‌شوند.

ورزش‌ها: دوچرخه‌سواری، شکار، تیراندازی، اسکی، اسنبوردینگ، بسکتبال داخل سالن، هندبال، راکت‌بال، تنیس

کهربایی، صورتی یا قرمز

tint amber rose red 276x55@1.25x راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

این رنگ‌ها میزان کنتراست تصویر در هوای نیمه ابری و هوای آفتابی را افزایش می‌دهند اما باعث به هم خوردن تعادل رنگ‌ها هم می‌شوند.

ورزش‌ها: دوچرخه‌سواری، ماهی‌گیری (عینک کهربایی برای سواحل شنی و بستر رودها)، شکار، تیراندازی، اسکی، اسنوبوردینگ، اسنوموبیل، ورزش‌های آبی

کهربایی تیره، مسی یا قهوه‌ای

tint dkamber copper brown 276x55@1.25x راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

این رنگ‌ها قادرند از ورود نور آبی به چشم تا حد زیادی پیشگیری کنند و کنتراست و دقت دید زیادی برای فرد ایجاد می‌کنند. این عینک‌ها در نور آبی آسمان و سبزی چمن، کنتراست فوق‌العاده‌ای ایجاد خواهند کرد.

ورزش‌ها: بیس‌بال، دوچرخه‌سواری، ماهی‌گیری، گلف، شکار، اسکی، ورزش‌های آبی

سبز

tint green 87x55@1.25x راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

افزایش کنتراست (در حد متوسط) در حالیکه تعادل رنگ‌ها را حفظ می‌کند.

ورزش‌ها: بیس‌بال و گلف

طوسی

tint gray 87x55@1.25x راهنمای انتخاب رنگ عدسی عینک های ورزشی

کاهش نور کلی در حالیکه رنگ‌ها را به طور ۱۰۰ درصد دقیق و درست نشان می‌دهد.

ورزش‌ها: همه ورزش‌هایی که در فضای باز و نور شدید انجام می‌شوند.

بیشتر فروشگاه‌های اپتیکال، نمونه‌های عدسی‌های رنگی را دارند تا بتوانید بهترین مدل برای چشمان خود و ورزشی که انجام می‌دهید را انتخاب کنید. هنگام انتخاب حتما به شرایط نوری فعالیت ورزشی که انجام می‌دهید توجه داشته باشید؛ اینکه در داخل سالن‌های سرپوشیده تمرین می‌کنید یا در زمین‌های باز، چمن یا ساحل.

همچنین، عینک رنگی خود را در شرایط نوری گوناگون امتحان کنید. برخی از ورزشکاران به چندین عدسی رنگی گوناگون نیاز دارند. برخی از عینک‌های ورزشی دارای عدسی‌های تغییرپذیر هستند تا فرد با توجه به محیطی که در آن حضور دارد، عدسی رنگی مناسب را جایگزین نمونه فعلی کند.

از دیگر نمونه‌های مناسب برای ورزش، عدسی‌های فتوکرومیک هستند. این لنزها به نور حساسند و در نتیجه به صورت خودکار در برابر شدت نور واکنش‌های مناسب نشان می‌دهند. تغییر رنگ عدسی‌های فتوکرومیک بین قهوه‌ای، توسی و سبز است.

در آخر هم اشاره کنیم که هر رنگ و مدل عدسی که انتخاب می‌کنید، حتما به پوشش ضدبازتاب آن توجه داشته باشید. مثلا لنزهای فتوکرومیک در پشت و روی عدسی این پوشش تعبیه شده است. اما در دیگر لنزها فقط در سطح زیرین عدسی از پوشش آنتی‌رفلکت استفاده می‌شود.

این پوشش از چشم‌ها در برابر پرتوهای مضر فرابنفش که از خورشید می‌تابد، محافظت می‌کند.

لینک منبع

سایت ساز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 9 =